MEDYA PLANLAMASI

Şirketiniz yükseltecek çözümler
1

Ürün ve ya hizmet analizi

İlk aşamada sunulan ürün veya hizmetin analizini yaparız. Özellikleri neler, hayatımızdaki yeri nedir, ne olabilir, faydaları nelerdir gibi sorulara cevap ararız,  ürün hakkında geniş çaplı bilgilenme çalışması hazırlarız. Ürün veya hizmet hakkında her detay bilinmelidir. İş veren firmanın pazardaki yeri araştırılır. Ürünün giriş, gelişim, büyüme, olgunluk veya düşüş dönemlerinden hangisinde olduğu kampanya iletişimini belirlemek açısından oldukça önemlidir.

Hedef kitle tespiti

Kampanyanın hangi hedef kitleye hitap edeceğini belirlemek ürünün bilinirliğini artırmak açısından oldukça önemlidir. Ürünün özellikleri ile belirlenen hedef kitlenin özellikleri birbiriyle uyuşmalıdır. Bu sebeple hedef kitle çok iyi analiz edilmelidir. Hedef kitle belirlenirken dikkat edilecek iki önemli unsur vardır.

 

  • Hedef kitlenin demografik özellikleri;
  • Hedef kitlenin psikografik özellikleri;
2
3

Sosyal medya

Bu aşama sosyal medya planlamasının en kilit noktasıdır. Hedef kitleye doğrudan ulaşılacak sosyal medya araçları seçilmelidir. Hangi bölgede hangi kitle hangi iletişim aracını kullanıyor sorularının çok iyi cevaplanması gerekmektedir. Bu süreçte ilk sürecin etkileri büyüktür. Ürünün hangi dönemde olduğu sosyal medya stratejisini oluşturmak ve araçları seçmek açısından önemlidir. İletişim kampanyasının etkili olmasındaki önemli unsurlardan biri de geleneksel medya ile ilişkilerdir. Belirlenen tarih aralıklarında bilgilendirmek amaçlı paylaşımlar yapılmalıdır.

Hedeflenen oran analizi

İletişim kampanyasının ne kadar anlaşılabilir olduğunu gösteren süreçtir. Kampanya boyunca belirli aralıklarla ufak çaplı testlerle hedef kitle dinlenmelidir ve neler söyledikleri anlaşılmaya çalışılmalı ve buna göre içerikler düzenlenmelidir.

4
5

Bütçe değerlendirmesi

Bütçe değerlendirmesi yapılır. Kampanyanın başarı oranı ile bütçe karşılaştırılır. Kampanya hedeflerine ulaşılıyorsa kurum kampanya dönemini zarar görmeden verimli şekilde geçiriyor demektir.

Raporlama & değerlendirme

Sosyal medya planlamasının son aşamasıdır. Bütün kampanyanın değerlendirme sürecidir. Düzenli şekilde yapılmalıdır. Kampanya boyunca yapılan analizler birleştirilerek kuruma raporlama yapılır. Bu raporlama ile kampanyanın ne kadar başarılı olduğu, nerelerde başarılı olduğu, kimlere ulaşıldığı, hangi döneminde başarısız olunduğu, bütçeye uygun olup olmadığı gibi unsurlar belirlenir. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda iletişim kampanyasında düzenlemeler yapılır. Sosyal medyada paylaşımlarınız sizi ve işinizi nasıl gördüğünüzü anlatır. Arkanızda iz bırakıyorsunuz. Planınızı yaparken sosyal ve iş yaşamınızı, olmak istediğiniz “siz”i düşünün ve işinize odaklanın.

6
İletişim

Axion Medya’ya ulaşmak çok kolay

İsterseniz yerimizi ziyaret edin, isterseniz arayın, isterseniz mesaj bırakın

Adres:  107, Fevziçakmak, 10638. Sk. No:7, 42050 Karatay/Konya

Telefon: 0(534) 597 9774

Telefon: 0(332) 503 0250

E-mail:  info@axionmedya.com